28 günde 25 kadın öldürüldü! Katilleri erkekler

Çiğdem Yılmaz – Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve cinayetler artarak devam ediyor. Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne sayılı günler kala 24 saatte 8 kadın, eşleri ya da eski eşleri tarafından katledildi. Kadın cinayetlerinin altında yatan başlıca neden ise kadınların kendi hayatlarına dair karar almak istemeleri. Boşanmak isteyen kadın, çoğunlukla şiddetle yüz yüze kalıyor. Milliyet’in tuttuğu istatistiklere göre, 29 gün çeken şubat ayında en az 25 kadın öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre de ocak ayında 31 kadın cinayeti işlendi.  

21 kadın da şüpheli şekilde ölü bulundu. 31 kadının 11’i evli olduğu erkek, 5’i eskiden evli olduğu, 3’ü birlikte olduğu erkek tarafından katledildi.  

‘Birey olarak görülmüyor’ 

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Sözcüsü Birsen Baş Topaloğlu şunları söyledi: “Kadını korumak devletin pozitif yükümlülüğü. İstanbul Sözleşmesi’nden çıktık diye bu yükümlülük ortadan kalkmış değil. Hâlâ bir günde 8 kadın ölüyorsa, kadınların yaşam hakkı korunamıyor demektir. Bir de bu suçları işleyen faillerin cezasızlık algısı mevcut. ‘Ne yaparsam yapayım, öldürsem dahi bir ceza almayacağım’ algısıyla hareket ediyor. İster eşi olsun ister birlikte olduğu partneri olsun, bunlardan ayrılmak istediği için öldürülüyorlar. Kadınları bir birey olarak görmüyorlar, kendilerine ait bir mal gibi görüyorlar. Kadın ya birinin kızı ya eşi ya da kardeşi olarak görülüyor. Bu da kadının kendi adına karar vermesinin önünde engel. Ya kardeş ya eş ya da baba hak sahibi oluyor. Kadın en meşru hakkını kullanmak istediğinde de buna yönelik tepki şiddet oluyor.” 

Bir günde…

■ Sebahat G.: İstanbul’da yaşayan Sebahat, oğlu Türker G.’nin bıçaklı saldırısıyla hayatını kaybetti.
■ Sevilay Karlı: İstanbul Pendik’te yaşayan Sevilay, 5 ay önce boşandığı Ümit Karlı tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
■ Hatun Ekrem ASLAN: Sakarya, Akyazı’da Ali Rıza Aslan, boşanma aşamasında olduğu Hatun Ekrem Aslan’ı silahla öldürdü.
■ Emine Ülkü: İstanbul Çekmeköy’de Emine Ülkü, evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.
■ Özlem Çankaya: İzmir’de yaşayan Özlem Çankaya ayrı yaşadığı erkek tarafından öldürüldü.
■ Tuba Ateşçi: Bursa’da Murat Demir, geçen yıl boşandığı, 2 çocuk annesi Tuba’yı silahla öldürdü.
■ Tuğba AVCI: Adıyaman Samsat’ta Kasım Avcı, evli olduğu Tuğba’yı bacanağını ve onun
9 yaşındaki oğlunu öldürdü.
■ Nasım Gol: Denizli’de Afganistan uyruklu Nasım Gol Karımı isimli kadın, evli olduğu Mohammed Esmail Habibi tarafından öldürüldü.
■ Elif Saydam: Erzurum’da cezaevinden firar eden Şafak Saydam’ın silahla vurduğu Elif Saydam yaşam savaşını kaybetti.

2 çocuğu vardı 

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde boşanma aşamasındaki kocası Ali Rıza Aslan tarafından önceki gün öldürülen Hatun Ekrem Aslan (29) dün son yolculuğuna uğurlandı. Hatun Ekrem Aslan’ın ilk evliliğinden 2 çocuğu vardı.

Silahla, bıçakla, boğarak… 

■ Semra Kocaman: Aydın’da 55 yaşındaki kadın, 1 Şubat’ta evinde bıçaklanarak öldürüldü. Eşi, kızı ve kızının erkek arkadaşı gözaltına alındı. 

■ Pınar Bulunmaz: Şanlıurfa’da yaşayan 28 yaşındaki genç kadın, 23 Şubat’ta eşi Rıdvan Bulunmaz tarafından silahla öldürüldü. 

■ Sevda Kuşçu: Edirne’de yaşayan Kuşçu, 15 Şubat’ta komiser olan eski eşi Ali Y. tarafından silahla öldürüldü. 

■ Burcu Demir: Elazığ’da fizyoterapi teknikeri Demir (32), 8 Şubat’ta bir ay önce evlendiği Uzman Çavuş Murat Coşan tarafından silahla katledildi. 

■ Muradiye Terzi: Samsun’da yaşayan Terzi (31), 6 Şubat’ta sevgilisi Murat Demir tarafından silahla öldürüldü. 

■ Eda Yiğit: Samsun’da yaşayan Eda (27), 15 Şubat’ta tanıdığı Güven A. tarafından silahla öldürüldü. 

■ Sevda Timur: Sakarya’da yaşayan Timur, 2 Şubat’ta erkek arkadaşı Ümit D. tarafından silahla öldürüldü. 

■ İpek Akgül: Adana’da yaşayan İpek, 15 Şubat’ta tanıdığı erkek Yaşar B. tarafından silahla öldürüldü. 

■ Saliha Gizem: Çanakkale’de yaşayan Gizem, 15 Şubat’ta boşanma aşamasında olduğu eşi Fırat Yıldızhan tarafından iple boğularak öldürüldü. 

■ Arzu G.: Düzce’de yaşayan Arzu (39), 15 Şubat’ta boşanma aşamasından olduğu eşi Emin G. tarafından silahla öldürüldü. 

■ Özlem Şımarık: Burdur’da yaşayan Özlem (28), 8 Şubat’ta  boşandığı eşi Tarık Yılmaz tarafından tüfekle öldürüldü. 

■ Selma Abacı: Hatay’da yaşayan, hamile olan Selma, 11 Şubat’ta tanıdığı erkek Turgay K. tarafından öldürüldü. 2 küçük çocuğu daha öldüren zanlı 4 cinayet işledi.  

■ Gülhan Korkmaz: Gaziantep’te yaşayan Gülhan (50), 13 Şubat’ta birlikte yaşadığı Cemal Y. tarafından  

silahla öldürüldü. 

■ Yasemin Ü.: İstanbul’da yaşayan Suat G. adlı erkek 13 Şubat’ta birlikte yaşadığı Yasemin Ü. ile kızları Zeliha G. (31) ve Mine G.’yi (30) silahla öldürdü. 

ÜÇ SAAT ARAYLA ÖLDÜRÜLDÜLER

Dilan ile Selam sevgiliymiş

Adana’da babası Turhan Özdemir (54) tarafından 26 Şubat’ta öldürülen Dilan Özdemir (19) ile bu cinayetten 3 saat sonra uğradığı saldırıda hayatını kaybeden Selam Şenci’nin (26) sevgili olduğu ortaya çıktı. Her 2 cinayetin planlı işlenmiş olabileceği ihtimali değerlendirilirken, Şenci’yi öldüren 5 şüpheliyi arama çalışmaları sürüyor. Tutuklanan, Dilan’ı katleden baba Turhan Özdemir ise emniyetteki sorgusunda “Kızım kötü yola düşmüştü. Uyuşturucu kullanıyordu. Onu kurtarmak için çok çaba sarf ettim. Çok defa evden kaçtı, geri getirdim. Başaramadım” dedi. Dilan’ın babası tarafından öldürülmesine şahitlik eden Şenci’nin olaya müdahale etmediği, bunun üzerine arkadaşlarının Şenci’yi otoparka çağırarak öldürdüğü de iddia edilmişti. ● DHA

Leyla’nın cansız bedeni bulundu

Sakarya, Adapazarı’nda 13 Şubat’ta Leyla Demir, acil servisi arayarak eşi Ş.D. tarafından darp edildiğini ve ölüm tehdidi aldığını belirtti. İhbar üzerine olay yerine giden Adapazarı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Leyla’yı evinde bulamadı. Eşi Ş.D., eşinin evi terk ettiğini ifade etti. Evin çevresi ve Sakarya Nehri kenarında yapılan incelemelerde, Leyla Demir’e ait telefon ve başörtüsünü buldu. Aramalara devam eden ekipler, Leyla’nın cansız bedenine de ulaştı. Gözaltına alınan koca Ş.D. serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruturma sürüyor. ● DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x