ATM’den para çekenler dikkat! Kimse fark edemedi ama bankalar sessiz sedasız değiştirmiş

Kamusonhaber’de yer alan habere göre, Milyonlarca insanın kullandığı bankamatiklerle ilgili flaş değişiklik yapıldı. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu x hesabından yapılan değişikliği duyurdu.

ATM kullanan herkesi ilgilendiren değişiklikte, son aylarda bankamatiklerden çekilen paraların artmasıyla birlikte, dikkat çekici bir detay da ortaya çıktı. ATM’den para çeken çoğu kişi bu detayı fark etmedi.

Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla milyonlarca vatandaşı bilgilendirdi. Şenol Babuşçu’nun sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde:

Banka ATM kasalarında para konmak üzere 5 bölüm bulunmaktadır. Her bölüme bir çeşit banknot konulmaktadır. 10,20,50,100,200 TL banknotlar her bölüme ayrı ayrı yerleştirilmektedir. Son zamanlarda bazı bankalar 10 TL banknotların yerine de 200 TL banknotlar koymakta. Çünkü başka türlü para yetiştirememekte.

Milyonlarca kişi günlük ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankaların ATM’lerine giderek para çekme işlemi gerçekleştiriyor. Bankalar müşterilerinin dolandırıcıların tuzağına düşmemesi için dikkat etmesi gerekenleri tek tek sıraladı.

Kartınız sıkışırsa panik yapmayın. ATM cihazının üzerindeki telefon numarasını arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Kart şifrenizi girerken dikkatli olmanız çok önemlidir. ATM cihazlarının etrafında kamera olabilme ihtimaline karşı, şifrenizi tuşların üzerini kapatarak girmeniz tavsiye edilmektedir.

Doğum tarihi ve telefon numarasının şifre olarak seçilmemesi gerektiği konusuna da dikkat çekilmektedir. Şifrenizi oluştururken karmaşık rakamlar kullanmanız önerilmektedir.

Şifrenizi oluştururken kolay, ardıl olan numaraları seçmemeniz konusunda uyarı yapılıyor.

ATM’lerden para çekerken en önemli uyarılardan biri şifrenizi kimseyle paylaşmamanızdır. Banka görevlileri dahil kimseyle şifrenizi paylaşmamanız gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x