Google’ın çok eyaletli dava anlaşması 700 milyon dolara mal olacak

Google bu dava için, 700 milyon dolar ceza ödeyeceğini ve Play Store’da oldukça küçük değişiklikler yapacağını duyurdu.

Google, bu tutarın 630 milyon dolarını, Google Play’deki uygulamalar veya uygulama içi satın alma işlemleri için (vergiler, avukat ücretleri vb. hariç) fazla ödeme yapmış olabilecek tüketicilere dağıtacak.

Diğer önemli değişiklik ise Google’ın, Google’ın abonelikler ve benzeri konulardaki Play Store ücretlerinden kaçınmak için geliştiricilerin tüketicileri yan yüklemeye yönlendirmesine izin vermesi gerekmesi. Bunu, kullanıcıları ilk kez doğrudan web’den uygulama indirmenin olası riskleri hakkında bilgilendiren güncellenmiş bir dil aracılığıyla yapacak. Ancak The Verge tarafından tespit edilen anlaşma metnine göre bu eylemler, yandan yükleme için yedi yıl ve güncellenen dil için beş yıl ile sınırlı olacak.

Google’ın çok eyaletli dava anlaşması 700 milyon dolara mal olacak

Şirketin bu değişiklikleri yalnızca maksimum beş veya altı yıl (uygulamaları indirmek için alternatif yöntemler için yedi yıl) yapması gerekecek. Başka bir deyişle, bu noktadan sonra yan yüklemelere veya üçüncü taraf uygulama mağazalarına erişimi kesebilir veya ortalama tüketicinin seçeneği bulmasını zorlaştırabilir.

Ödeme toplamı, Google’ın cirosunun çok küçük bir kısmını temsil ediyor ve diğer şartlar, Google’ın halihazırda yaptıklarına göre nispeten küçük değişiklikler. Aynı zamanda bu ayın başında Google’a karşı açtığı davayı kazanan Epic Games’i de içermiyor (Google itiraz etme sözü vermişti).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x