Kosova’dan Sırbistan’a ‘ilhak’ suçlaması

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Priştine Siyasi Araştırmalar Enstitüsü (PIPS) tarafından düzenlenen “Berlin Süreci: Şu ana kadar elde edilen başarılar, Yaklaşan Zirveden Beklentiler ve Ortak Pazara Yönelik Bölgesel Girişimlerin Olası Faydaları” başlıklı panelde Sırbistan’la artan gerilim hakkında konuştu.

Kurti, “Biz, geleceğe yönelik bir anlaşmaya varmak için Brüksel’de ve Berlin Süreci Zirvesi’nde diyalog masasında oturmuşken, Sırbistan, bir hafta önce gördüğümüz gibi, topraklarımızı ilhak etmeye yönelik askeri planlar üzerinde çalışıyor. Bu da kuzey komşumuzun AB üyeliği için bölgesel işbirliğine sıcak bakmadığını gösteriyor” dedi.

Kurti, Berlin Süreci kapsamında bölge ülkelerinin vardığı üç bölgesel anlaşmanın Kosova tarafından onayladığını ancak anlaşmaların bazı ülkeler tarafından onaylanmamasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

Arnavutluk, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ ve Sırbistan’dan oluşan 6 Batı Balkan ülkesi arasında işbirliğinin artırılması ve AB ile bölge arasında etkin işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla 2014 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de Berlin Süreci oluşturulmuştu.

Berlin Süreci’nin bir sonraki zirvesi 16 Ekim’de Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapılacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x