Yeniçağ Gazetesi’nden dolar haberine özür ve düzeltme açıklaması

Yeniçağ Gazetesi, 16 Mart tarihinde internet sitesinde yayınlanan “Dolar 15 gün sonra bu rakama yükselecek. Merkez Bankası’nın raporundan sızdı” başlığıyla yayımlanan haber için özür ve düzeltme açıklaması yaptı. Açıklamada, “Ortaya çıkan durum kasten değil, tamamen bir iş kazasından kaynaklanmıştır” denildi. 

“Editoryal bir hata sebebiyle kamuoyuna yanıltıcı ve yanlış bir bilgi vermeye yol açmıştır”

Yeniçağ Gazetesi Yeniçağ Gazetesi, 16 Mart tarihinde internet sitesinde yayınlanan “Dolar 15 gün sonra bu rakama yükselecek. Merkez Bankası’nın raporundan sızdı” başlığıyla yayımlanan haber için özür ve düzeltme açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“16 Mart 2024, saat 21:04 itibarıyla internet haber sitemizde yayına giren, “Dolar 15 gün sonra bu rakama yükselecek / Merkez Bankası raporundan sızdı” başlıklı haberimiz, editoryal bir hata sebebiyle kamuoyuna yanıltıcı ve yanlış bir bilgi vermeye yol açmıştır.

Söz konusu haber, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından her ay güncellenen Piyasa Katılımcıları Anketi göz önünde bulundurularak yayınlanmıştır.

Ancak; haberde 31 ARALIK olarak belirtilen ve “Yıl sonu dolar/TL beklentisi” olarak beyan edilen söz konusu dolar kuru tahmini, editör arkadaşımız tarafından sehven 31 MART olarak anlaşılmış olup, haber kaynağının da Merkez Bankası’nın kendisi olduğu için güvenilirliği göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir.

31 Aralık beklenti rakamının sehven 31 Mart olarak değerlendirilmesiyle birlikte şikâyete konu haber başlığı haber ortaya çıkmış olup, gündemin yoğunluğu nedeniyle söz konusu hatanın tespiti mümkün olmamıştır.

Her ne kadar haberde sehven 31 Mart tarihi zikredilmiş olsa da, ilgili haberin içinde söz konusu dolar beklentisi tarihi için “31 Aralık” tarihi belirtilmiştir.

“Kurum, kuruluş ve kamuoyundan özür dileriz”

Hata anlaşılır anlaşılmaz söz konusu hatalı başlık düzeltilmiş, söz konusu haberin içine İletişim Başkanlığı’nın açıklaması ayrıntılı olarak konulmuştur.

Sonuç olarak gazetemizin herhangi bir manipülasyon ve spekülasyon amacı yoktur. Ortaya çıkan durum kasten değil, tamamen bir iş kazasından kaynaklanmıştır.

YOL AÇTIĞIMIZ KARIŞIKLIK DOLAYISIYLA İLGİLİ KURUM, KURULUŞ VE KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLERİZ…”

SPK suç duyurusunda bulunmuştu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Yeniçağ yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. SPK tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer almıştı:

Yeniçağ İnternet Gazetesi’nde 16.03.2024 tarihinde “Dolar 15 gün sonra bu rakama yükselecek. Merkez Bankası’nın raporundan sızdı” başlığıyla yayımlanan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın, her ay periyodik olarak yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Mart ayı raporundaki bilgilerin çarpıtıldığı haber tümüyle gerçek dışıdır.

Döviz fiyatlarını etkileyerek, ülke ekonomisine, para ve sermaye piyasalarına dair güvensizlik yaratmak saikiyle gerçeğe aykırı bilgi verdiği tespit edilen Yeniçağ İnternet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erdem AVŞAR ve onun bağlı olduğu yetkililer Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Eray EROLLU, Genel Yayın Yönetmeni Fatih ERGİN, yayın sahibi Yeniçağ Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal ÇELİK ve Tüzel Kişi Temsilcisi Ahmet ÇELİK ile haberin kaynak kısmında gösterilen “paradurumu.com” adlı internet sitesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Burak ÖZTUNALI, Yayın Danışmanı Ali GÜVEN ve sahibi Özlem DENİZMEN hakkında Türk Ceza Kanunu’nun “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” kenar başlıklı 217/A hükmü uyarınca Kurulumuzca suç ihbarında bulunulmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x