Ülke geneli ortak yazılı sınavlar başladı

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan kılavuza göre; 2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci dönem ikinci ortak sınavları kapsamında ilk kez uygulanan ülke geneli ortak yazılı sınavlar başladı. 6’ncı sınıflarda uygulanan 09.40’ta başlayan 16 soruluk Türkçe testinin ardından Saat 11.00’de ise 6’ncı sınıf öğrencileri için matematik sınavı yapılacak. Bu kez öğrencilere 40 dakikalık sınavda 20 soru sorulacak. İkili eğitim yapan okullarda ise öğlen grubundaki 6’ncı sınıf öğrencilerinin Türkçe sınavı 14.00’da, matematik sınavları 15.20’de başlayacak.

TEKRAR SINAVA GİRİLMEYECEK
Bakanlık tarafından hazırlanan sorular, sınav günü okullara teslim edilecek ve sınav okul tarafından yapılacak. Sınav sonrası öğrenci cevap kağıtları değerlendirilmek üzere, il ölçme değerlendirme merkezlerine gönderilecek. Sınavlarda sadece öğrencilerin sorulara verdiği doğru cevaplara puan verilecek. Yanlış cevaplar ise puanlamaya dahil edilmeyecek ve doğru cevapları etkilemeyecek. Diğer yandan sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Öğrencilerin sınavlardan aldığı puanlar ilgili dersin 1’inci dönem 2’nci yazılı puanı olarak e-Okula işlenecek. Öğrenciler o dersten ayrı bir sınava girmeyecek.

Ülke geneli ortak yazılı sınavlar kapsamında 27 Aralık’ta ise  9’uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için sınav yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x